• Słoneczny Garbów Etap II

ENERGIA WODNA

Energia wodna wykorzystuje energię obecną w ruchu wody i jest zdecydowanie wiodącym odnawialnym źródłem energii w UE.

 

Według Eurostatu energia wodna stanowiła około 12% produkcji energii elektrycznej w UE i około 40% całkowitej produkcji energii ze źródeł odnawialnych w 2014 r.

Konflikt między względami globalnymi i lokalnymi

Energia wodna ma bardzo mały wpływ na klimat i środowisko w szerszej perspektywie. Jednak duże elektrownie wodne mają duży wpływ na środowisko w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni i cieku wodnego. Prowadzi to do wyraźnych konfliktów interesów.

Rosnące obawy o globalne ocieplenie zwiększyły powszechne postrzeganie energii wodnej i obecnie postrzegane są jako część rozwiązania problemu zmian klimatu. Nie chodzi o to, czy energia wodna jest dodatnia czy ujemna, ale o to, ile nieoczyszczonych cieków wodnych należy zachować i jak zwiększyć bioróżnorodność w rozwiniętych rzekach.

Trójkąt energetyczny

Dostarczając energię, należy zachować równowagę między trzema kluczowymi wymiarami: konkurencyjnością, bezpieczeństwem dostaw oraz środowiskiem i klimatem. Żadne pojedyncze źródło energii nie jest optymalne ze wszystkich wymiarów.

Klimat i środowisko: Energia wodna jest odnawialnym źródłem energii, które nie powoduje prawie żadnych emisji, które mają wpływ na klimat lub środowisko. Jednak elektrownie są znaczącym ingerencją w krajobraz i wpływają na ekosystemy rzeczne. Elektrownia może również wpływać na życie zwierząt i roślin w pobliżu.

Bezpieczeństwo dostaw: elektrownie wodne zapewniają dużą i stabilną produkcję energii elektrycznej. Jednak utrzymujące się wysokie poziomy generacji zależą od opadów. Energia wodna działa także jako siła równoważąca, ponieważ wydajność można szybko zmienić, aby skompensować różnice w wytwarzaniu i zużyciu energii w sieci.

Konkurencyjność: energia wodna nie ma kosztów paliwa i konkurencyjnych kosztów wytwarzania. Budowa nowej elektrowni wymaga znacznych inwestycji, ale jej ekonomiczna żywotność jest długa.