Szanowni Państwo.
Wyłączający się falownik to skutek zbyt wysokiego napięcia w sieci. Problemu dotyczącego wahań napięcia w sieci nie należy rozpatrywać w kontekście potencjalnej awarii instalacji i zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników. Zaprojektowany przez nas system PV, posiada stosowne zabezpieczenia przed tego typu sytuacjami. Niesie to jednak konsekwencje dla wydajności instalacji. Zbyt wysokie napięcie w sieci może doprowadzić do wyłączenia się falownika czego konsekwencją jest spadek wyprodukowanej energii.
Napięcie na żadnej z faz nie może przekraczać 253V. Jeśli dana faza jest akurat mało obciążona a kilku prosumentów w okolicy wysyła do niej dużo energii – napięcie wzrasta. Gdy przekroczy 253V, falownik zupełnie wyłączy instalację – nie ma prawa przekroczyć 253V. Dość łatwo jest o taką sytuację z falownikiem jednofazowym, ale falownik trójfazowy również się wyłączy jeśli napięcie choćby jednej z trzech faz przekroczy 253V.
Pierwszym krokiem, który powinniście Państwo wykonać po zauważeniu problemów z napięciem sieci jest zgłoszenie takiej sytuacji do zakładu energetycznego. To operator jest odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną co obliguje go do rozwiązania problemu.
Aby rozwiązać powyższy problem do pisma dołączamy druk, jaki należy złożyć u swojego operatora sieci.
Opieszałość przedstawicieli zakładu energetycznego w takich sytuacjach skutkuje stratami wyprodukowanej energii przez Państwa instalację, dlatego warto konsekwentnie przypominać o istniejącym problemie, a jeśli jest możliwość – robić to zbiorowo wraz z innymi prosumentami.