W ramach projektu zostało zakupionych i zainstalowanych łącznie 222 sztuki instalacji OZE, w tym:
- 198 szt. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,614 MW,
- 24 szt. pieców na biomasę (o łącznej mocy 0,505 MW).
GRUPA DOCELOWA: około 800 mieszkańców gminy Garbów (GG).
Realizacja projektu „Słoneczny Garbów – etap II” polegała na zakupie i montażu: – 198 szt. instalacji fotowoltaicznych (o łącznej mocy 0,614 MW) na budynkach mieszkańców gminy, – 24 szt. pieców na biomasę (o łącznej mocy 0,505 MW) w budynkach mieszkańców gminy na cele produkcji energii elektrycznej, centralnego ogrzewania).
Produkcja energii w gminie oparta jest na tradycyjnych źródłach energii takich jak węgiel kamienny, energia elektryczna z czym związana jest nadmierna emisja CO2 oraz powstawanie pyłów zawieszonych w atmosferze przyczyniających się do niekorzystnych zmian klimatu. Celem projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych głównie CO2, powstającego na skutek spalania paliw kopalnych w stacjonarnych instalacjach o 381,73 ton. W wyniku realizacji projektu nastąpi zmniejszenie spalania paliw kopalnych w gospodarstwach a tym samym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Projekt będzie miał wpływ na łagodzenie skutków zmian klimatu.
Alternatywne metody pozyskiwania energii (energia słońca, biomasy) wpisują się w zrównoważone kształtowanie środowiska i racjonalne korzystanie z jego zasobów, oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniom atmosfery spowodowane działalnością człowieka (ocieplenie klimatu, zmian gatunkowych na ziemi, wymierania gatunków roślin i zwierząt). Projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, które są jedną z przyczyn powodujących zmiany klimatyczne a tym samym mają niekorzystny wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej na ziemi.
Zamontowane w ramach projektu piece na biomasę cechowały się będą dużą sprawnością, będą spełniały normy 5 klasy emisji spalin – EKODESIGN – norma europejska EN 303-5:2012 oraz będą zgodny z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.
Zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne pracują bezgłośnie, wykonane z materiałów mrozoodpornych, charakteryzują się estetycznym wyglądem, długą żywotnością oraz dużą efektywnością. Konstrukcja i technologia wykonania paneli fotowoltaicznych będzie odporna na skutki zmian klimatu jakimi są klęski żywiołowe m.in. powodzie, fale upałów, nawalne deszcze i burze, silny wiatr, katastrofalne opady śniegu, fale mrozu.
Projekt pozytywnie wpływa na świadomość ekologiczną społeczeństwa – skłania do oszczędzania energii i poszanowania środowiska naturalnego. Projekt nie będzie niszczył walorów przyrodniczych ani krajobrazowych. Realizacja nie wpłynie na pogorszenie się jakości stanu środowiska w jego otoczeniu, a wręcz przeciwnie wpłynie na jego poprawę poprzez ograniczenie.