• Słoneczny Garbów Etap II

O projekcie

Informacje o projekcie

 

 

Nazwa projektu: “Słoneczny Garbów – etap II”

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020

Oś Priorytetowa 4 Energia przyjazna środowisku

Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE

Wartość projektu: 2 566 661,00 zł

Dofinansowanie: 1 327 959,36 zł

 


CEL GŁÓWNY: zwiększenie stosowania OZE na terenie obszaru Gminy Garbów.

Cele szczegółowe:

  • upowszechnienie technologii wytwarzania czystej energii wśród mieszkańców poprzez powszechny montaż OZE na terenie gminy,
  • redukcja zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego poprzez zmniejszenie emisji związków szkodliwych dzięki zwiększeniu udziału energii z OZE,
  • zmniejszenie obciążenia finansowego JST wynikający z opłat za energię,
  • zmniejszenie obciążenia finansowego społeczności lokalnej wynikającej z opłat za energię dzięki utworzeniu indywidualnych instalacji wykorzystujących OZE.

WSKAŹNIKI REZULTATU:

  •  dodatkowa zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych -1,12 MW,
  • szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych  – 381,73 t,
  • produkcja energii elektrycznej -613,8 MWhe/rok,
  • produkcja energii cieplnej -353,50 MWhe/rok.

 

Projekt realizuje cel priorytetu 4 i cel główny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jest zgodny z: SRG 2015-2020: cel 4; SRWL 2014-2020 cel 2.5, 3.6 oraz 4.5; RSI WL 2020 – inteligentna specjalizacja regionu, PROZE WL oraz PZP WL- prewencyjność obszaru do rozwoju energetyki odnawialnej.

W ramach projektu zostało zakupionych i zainstalowanych łącznie 222 sztuki instalacji OZE, w tym:

  • 198 szt. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,614 MW,
  • 24 szt. pieców na biomasę (o łącznej mocy 0,505 MW).

 

GRUPA DOCELOWA: około 800 mieszkańców gminy Garbów (GG).

 

Realizacja projektu „Słoneczny Garbów – etap II” polegała na zakupie i montażu: – 198 szt. instalacji fotowoltaicznych (o łącznej mocy 0,614 MW) na budynkach mieszkańców gminy, – 24 szt. pieców na biomasę (o łącznej mocy 0,505 MW) w budynkach mieszkańców gminy na cele produkcji energii elektrycznej, centralnego ogrzewania).

Produkcja energii w gminie oparta jest na tradycyjnych źródłach energii takich jak węgiel kamienny, energia elektryczna z czym związana jest nadmierna emisja CO2 oraz powstawanie pyłów zawieszonych w atmosferze przyczyniających się do niekorzystnych zmian klimatu. Celem projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych głównie CO2, powstającego na skutek spalania paliw kopalnych w stacjonarnych instalacjach o 381,73 ton. W wyniku realizacji projektu nastąpi zmniejszenie spalania paliw kopalnych w gospodarstwach a tym samym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Projekt będzie miał wpływ na łagodzenie skutków zmian klimatu.

Alternatywne metody pozyskiwania energii (energia słońca, biomasy) wpisują się w zrównoważone kształtowanie środowiska i racjonalne korzystanie z jego zasobów, oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniom atmosfery spowodowane działalnością człowieka (ocieplenie klimatu, zmian gatunkowych na ziemi, wymierania gatunków roślin i zwierząt). Projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, które są jedną z przyczyn powodujących zmiany klimatyczne a tym samym mają niekorzystny wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej na ziemi.

Zamontowane w ramach projektu piece na biomasę cechowały się będą dużą sprawnością, będą spełniały normy 5 klasy emisji spalin – EKODESIGN – norma europejska EN 303-5:2012 oraz będą zgodny z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne pracują bezgłośnie, wykonane z materiałów mrozoodpornych, charakteryzują się estetycznym wyglądem, długą żywotnością oraz dużą efektywnością. Konstrukcja i technologia wykonania paneli fotowoltaicznych będzie odporna na skutki zmian klimatu jakimi są klęski żywiołowe m.in. powodzie, fale upałów, nawalne deszcze i burze, silny wiatr, katastrofalne opady śniegu, fale mrozu.

Projekt pozytywnie wpływa na świadomość ekologiczną społeczeństwa – skłania do oszczędzania energii i poszanowania środowiska naturalnego. Projekt nie będzie niszczył walorów przyrodniczych ani krajobrazowych. Realizacja nie wpłynie na pogorszenie się jakości stanu środowiska w jego otoczeniu, a wręcz przeciwnie wpłynie na jego poprawę poprzez ograniczenie. 

Featured Services

Środowisko naturalne

For the last 25 years, We have helped students, business persons, tourists, clients with medical needs. There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration

Garbów w zgodzie z naturą

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii jest bardzo korzystne ze względów ekologicznych. Wykorzystanie OZE pozwala na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery.

Mniej zanieczyszczeń

Korzystanie z energii odnawialnej pozwala zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza, uregulować stosunki wodne oraz zmniejszyć ilość innych odpadów.

Wzrost atrakcyjności

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń przekłada się na wzrost atrakcyjności Gminy Garbów w tym jej walorów turystycznych i przyrodniczych .

Korzyści

Stosowanie OZE wpływa pozytywnie na obszar w którym żyjemy, dlatego też wspólnie dbajmy o “wspólny dom” jakim jest czyste środowisko naturalne!

198 szt.

instalacji fotowoltaicznych

25 szt.+

pieców na biomasę
(o łącznej mocy 0,505 MW)

800 +

osób objętych projektem

9 k+

zadowolonych mieszkańców gminy

Działamy wspólnie dla lepszego jutra!

Jednym z priorytetowych działań naszego samorządu jest troska o środowisko naturalne , w którym żyjemy. Niezwykle istotne dla nas jak będzie wyglądała nasza planeta, nasz region, nasza mała ojczyzna, dlatego też już dziś czynimy wszelkie starania by nasz “wspólny Dom” jakim jest nasza gmina, była w jak największym stopniu przyjazna środowisku. Zależy nam by nasze dzieci mogły żyć w otoczeniu wolnym od zanieczyszczeń, dlatego też dokładamy wszelkich starań by wdrażać i promować wszelkie inicjatywy pozytywnie wpływające na środowisko naturalne.

Działajmy dalej na rzecz czystego środowiska!