• Słoneczny Garbów Etap II

ENERGIA z ODPADÓW

W obecnych realiach stale rosnących cen węgla, ropy czy gazu ziemnego, a także szalejących cen uprawnień do emisji CO2, produkcja energii elektrycznej i ciepła w lokalnych ciepłowniach i elektrociepłowniach z wykorzystaniem paliw kopalnych staje się coraz mniej opłacalna.

Skutkuje takich działań to ciągłe podwyżki cen usług ciepła systemowego. Niefortunnie sytuacja ta ma miejsce i będzie się tylko pogłębiała, ponadto wpisuje się w trend, jaki obserwujemy w całym kraju. Jako powód wprowadzanych podwyżek wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne, nie tylko ciepłownie, wskazują postępujące w bardzo szybkim tempie i na niespotykaną dotąd skalę wzrosty cen surowców energetycznych, reagentów wykorzystywanych w instalacjach ochrony powietrza, kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, jak również ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych.

Stosunkowo nową metodą przeciwdziałania problemowi braku stabilności ww. cen surowców czy uprawnień do emisji może być budowa spalarni odpadów komunalnych. Podstawową zaletą energetycznego wykorzystania odpadów komunalnych jest brak konieczności ponoszenia opłat związanych z emisją CO2, co wynika z wyłączenia spalarni odpadów z systemu ETS.

 

Ponadto, zamiast ponosić coraz to większe koszty związane z zakupem nieodnawialnych paliw energetycznych, przedsiębiorstwo przekształcające termicznie odpady uzyskuje dodatkowy przychód z tytułu ich utylizacji. Warto wspomnieć, że nowoczesne instalacje spalania odpadów są projektowane w taki sposób, aby praktycznie całkowicie zniwelować problem ew. emisji nieprzyjemnych zapachów, hałasu czy substancji mogących zanieczyszczać powietrze. Układy oczyszczania spalin wykorzystywane w nowoczesnych spalarniach odpadów znacząco przewyższają skutecznością te stosowane nawet w najnowocześniejszych dużych obiektach spalania, a stosowane tam układy monitoringu emisji pozwalają na weryfikację znacznie szerszego spektrum emitowanych związków.

 

Budowa instalacji spalania odpadów komunalnych jest indywidualnym wyzwaniem dla inwestora, jednakże korzyści z organizacji tego typu rozwiązań winny przesądzać o ostatecznej decyzji o ewentualnej budowie obiektu tego typu. Ogromna liczba czynników może mieć istotny wpływ na wybór optymalnego rozwiązania technologicznego czy skali przedsięwzięcia. 

Wśród jednych z nowoczesnych rozwiązań jest termiczne przetwarzanie frakcji kalorycznej rdf na energię elektryczną i cieplną

Tego rodzaju technologia umożliwia przetwarzanie odpadów w specjalnym procesie pirolizy i zgazowania w warunkach ograniczonego dostępu tlenu. Zastosowanie znajduje w odniesieniu do przetwarzania odpadów w postaci m.in. odpadów pochodzących z przemysłu tworzyw sztucznych, czy też biomasy oraz innych typów odpadów na produkty energetyczne: gaz, olej pirolityczny oraz karbonizat. Otrzymywane w procesie produkty stanowią nośniki energii i mogą zostać wykorzystane w późniejszym etapie technologicznym.  W zależności od potrzeb, produkty powstałe w wyniku procesu mogą znaleźć zastosowanie jako paliwo w silniku spalinowym, kotłach lub innych nośnikach energetycznych, lub też jako odzyskane produkty chemiczne nadające się po uszlachetnieniu do wytwarzania komponentów paliw stałych, gazowych, a nawet ciekłych do zastosowania w transporcie lub w innych obszarach gospodarki (biopaliwa).